Ne Kadar Dijitalsin?

Ne Kadar Dijitalsin?

Haberler

Türkiye'nin Dijitalleşme Notu Geriledi

Türkiye'nin Dijitalleşme Notu Geriledi

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından hazırlanan Türkiye'nin Dijital Dönüşüm Endeksi 2022 Raporu'na göre Türkiye'nin dijitalleşme notu düşüş göstererek 2021'de 3,21 iken 2022 yılında 3,12 olarak tespit edildi. Ekosistem, yeterlilik, kullanım ve dönüşüm olmak üzere dört ana bileşen ve 10 farklı boyutta Türkiye'nin dijitalleşme performansının ortaya konulduğu raporda, Türkiye'nin dijital dönüşümünün hızlandırması için yapılması gerekenler de yer alıyor. 

Rapordan öne çıkan bulgular şöyle sıralanıyor: 

  • 2022 yılında, endeksi oluşturan Ekosistem, Yeterlilik, Kullanım ve Dönüşüm bileşenlerinin endeks puanının düştüğü gözlendi. 2021 yılında Türkiye'nin dijitalleşme notunu aşağı çeken en önemli bileşen "Ekosistem" bileşeniyken, 2022 yılında "Dönüşüm" bileşeni oldu. 2022'de Türkiye'nin dijitalleşme notunu yukarı iten bileşen "Yeterlilik" bileşeni; endeks değeri üzerinde en olumlu etki yapan ikinci bileşen ise " Kullanım" bileşeni olarak görüldü. 
  • Endeks verileri, Türkiye'nin dijital dönüşüm kapasitesinin uygun olduğunu ve 2019 yılından itibaren ilerleme kaydettiğini ancak 2022 itibariyle dijital dönüşümün göreceli olarak duraksadığını gösteriyor. 

Türkiye'nin Dijital Dönüşüm Endeksi raporunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.  

Kaynak: TÜBİSAD